Retinoidy – co warto wiedzieć

Retinoidy jest to grupa związków, które są aktywne biologicznie i noszą wspólną nazwę witaminy A. Do tej grupy zaliczamy m.in. retinol, retinal i kwas retinowy. Najczęściej stosowaną formą retinoidów w kosmetykach jest retinol, który ulega w skórze przekształceniu do retinalu, a następnie do kwasu retinowego. Wysoką skuteczność retinoidów zawdzięczamy obecności swoistych receptorów w naskórku, skórze właściwej, mieszkach włosowych i gruczołach łojowych.

 

 

Retinoidy zaliczamy do najskuteczniejszych substancji opóźniających procesy starzenia, dzięki ich właściwościom pobudzającym aktywność fibroblastów oraz produkcję włókien kolagenowych co skutkuje uelastycznieniem skóry oraz likwidacji drobych zmarszczek. Natomiast jest jedno ale… czynnikiem, który ogranicza swobodne stosowanie retinoidów w preparatach kosmetycznych jest ich działanie drażniące.

Retinoidy, które są rozpuszczalne w tłuszczach, doskonale wchłaniają się przez skórę. Bardzo dobrze wnikają w warstwę rogową, natomiast w niewielkim stopniu do skóry właściwej. Dzięki poprawie struktury wierzchnich warstw skóry wzmacniana jest funkcja ochronna naskórka oraz zmniejszenie TEWL (czyli przeznaskórkowej utraty wody).

 

 

Dodatkowo regulują naturalne procesy złuszczania warstwy rogowej naskórka dzięki zmniejszeniu przylegania korneocytów. Retinoidy pobudzają także produkcję włókien kolagenowych. W skórze właściwej zwiększają wytwarzanie kolagenu i elastyny, dodatkowo zabezpieczając je przed zniszczeniem oraz usuwają uszkodzone włókna elastynowe. Kolejnym aspektem na który pozytywnie wpływają retinoidy jest zmniejszenie przebarwień skóry, poprzez prawidłowy rozkład melaniny w skórze. Retinoidy idealnie sprawdzają się w leczeniu skory trądzikowej dzięki zdolności regulacji pracy gruczołów łojowych oraz zmniejszenie tendencji do powstawania zaskórników, ale to nie wszystko bo retinoidy odgrywają ogromną rolę w pielęgnacji skóry dojrzałej, redukując zmarszczki oraz niwelując skutki nadmiernej ekspozycji na słońce jak i niwelują wolne rodniki. Co więcej, badania dowiodły że witamina A bierze udział w procesie ochrony przed wolnymi rodnikami wywołanymi przez procesy zapalne co przyczynia się do przyspieszenia procesu gojenia się skóry. 

 

W trakcie stosowania kosmetyków z retinolem można zaobserwować wyraźne wygładzenie skóry, redukcję niedoskonałości, ograniczenie zmian zapalnych, a także wzrost elastyczności i jędrności skóry, wymodelowanie owalu twarzy, rozjaśnienie przebarwień różnego pochodzenia, poprawę kolorytu oraz zmniejszenie widoczności blizn.

 

Więcej o pielęgnacji domowej opartej na retinolu w kolejnym wpisie.

 

Dziękuję, że jesteś.

Katarzyna Górajewska-Sitek

Recommended Posts

Leave a Comment