Retinol w pielęgnacji domowej

Efekty działania retinolu

Retinol stosowany w pielęgnacji domowej w ostatnim czasie zyskał na popularności i nic dziwnego, jego działanie jest efektywne i pomaga na wiele problemów skórnych.

  • intensywnie regeneruje skórę
  • przyspiesza odbudowę komórkową
  • zwiększa produkcję kolagenu i elastyny
  • spłyca zmarszczki
  • ujędrnia skórę
  • reguluje wydzielanie sebum
  • działa przeciwtrądzikowo
  • złuszcza naskórek
  • rozjaśnia przebarwienia, plamy pigmentacyjne i posłoneczne
  • zmniejsza widoczność blizn
  • leczy stany zapalne

Natomiast poza jego fenomenalnym działaniem, przed wprowadzeniem go do swojej rutyny pielęgnacyjnej, warto zapoznać się z kilkoma bardzo ważnymi informacjami. 

 

Budowanie tolerancji na retinol

Retinol jako aktywny składnik w pielęgnacji domowej skóry daje fenomenalne rezultaty, natomiast zanim te rezultaty osiągniemy należy skórę przygotować czyli zbudować tolerancję. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ zastosowanie zbyt wysokiego stężenia retinolu na skórę, która nie miała nigdy z nim kontaktu, możemy jej zaszkodzić i doprowadzić do pogorszenia stanu skóry. 

Cały proces budowania tolerancji na retinol może zająć nawet 12 tygodni i w tym czasie należy wykazać się cierpliwością oraz sumiennością. Podczas tego procesu mogą, choć nie muszą pojawić się skutki uboczne i skóra może naprawdę intensywnie reagować na siłę działania retinolu.

Czego możemy się spodziewać?

  • podrażnienia skóry
  • zwiększonego przesuszenia
  • wzmożonego zaczerwienienia
  • pieczenia lub swędzenia
  • łuszczenia się naskórka

 

 

Choć te objawy mogą wydawać się niepokojące to podczas budowania tolerancji na retinol są normalne. Przygodę z retinolem rozpoczynamy zawsze od najmniejszego stężenia 0,2-0,3% i tutaj mam na myśli osoby, które nigdy nie sięgały po retinol, jak również te, które wznawiają kurację np. po 6 miesiącach przerwy. Budowanie tolerancji można podzielić na kilka etapów i tak początkowy, który zajmie około 3 tygodnie charakteryzować się będzie stosowaniem produktu co 4-5 dni przy jednoczesnym obserwowaniu skóry i jeśli w dniu kolejnej planowej aplikacji jest ona nadal zaogniona po poprzednim użyciu produktu, należy z niego zrezygnować do czasu, aż skóra się uspokoi. Natomiast, jeśli skóra po tych 3 tygodniach będzie widocznie lepiej reagować na retinol można co 2 tygodnie zmniejszać odstępy aplikacji o jeden dzień. Po tym czasie kiedy osiągniemy tolerancję na niższe stężenie możemy dopiero przejść na jego wyższy odpowiednik.

! ALE ALE ! I tutaj bardzo ważna informacja, nie każda skóra da nam taką możliwość i nie warto na siłę wprowadzać większych stężeń retinolu. Należy dokładnie obserwować reakcję skóry i to właśnie do jej potrzeb dostosowywać częstotliwość stosowania oraz stężenie produktu. Istotą stosowania kuracji retinolem jest zbudowanie tolerancji do takiego momentu gdzie długofalowe stosowanie retinolu będzie możliwe bez skutków ubocznych.

Uwaga! Im wyższe stężenie retinolu stosujemy, tym bardziej stopniowy, rozłożony w czasie powinien być proces jego odstawiania.

 

Zadbaj o barierę hydrolipidową

Bardzo istotnym elementem budowania tolerancji na retinol jest zadbanie o prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej skóry. Zwłaszcza istotne jest to w początkowej fazie, kiedy może wystąpić zaczerwienienie, przesuszenie czy łuszczenie się właśnie wtedy skóra potrzebuje intensywnej regeneracji oraz nawilżenia. Sprawdzą się wtedy kremy o bogatej treściwej konsystencji, które będą działać okluzyjnie przez co wzmocni i uszczelni barierę hydrolipidową naskórka w czasie, gdy może być ona osłabiona.

Chcę tutaj zaznaczyć jak ważna jest regeneracja skóry pomiędzy poszczególnymi aplikacjami retinolu. To właśnie wtedy musimy zwrócić szczególną uwagę na intensywne nawilżanie oraz stosowanie preparatów regeneracyjnych, ponieważ skóra z zaburzoną barierą hydrolipidową nie będzie prawidłowo reagować na kurację retinolem, a konsekwencją tego może być pogorszenie stanu skóry. Aby temu zapobiec warto stosować kremy regeneracyjne już po upływie 30-40 minut od aplikacji retinolu. 

Kolejnym ważnym aspektem jest nieingerowanie w proces złuszczania się skóry poprzez zastosowanie peelingów bądź, o zgrozo, zrywaniem łuszczącego się naskórka. Naskórek musi złuszczyć się sam, w swoim czasie, ale produktem nawilżająco-natłuszczającym zmniejszymy jego widoczność. 

 

Prawidłowa aplikacja 

Jest to bardzo istotny element prawidłowo przeprowadzonej kuracji z retinolem. Najważniejszym aspektem jest nakładanie preparatu raz dziennie, zawsze wieczorem, po umyciu i dokładnym osuszeniu skóry. Zawsze omijamy okolice oczu i ust oraz uważamy, aby nie zaplikować zbyt duża ilość produktu, w tym przypadku mniej znaczy więcej. Przyjmuje się, że dla produktów emulsyjnych będzie to doza wielkości ziarenka grochu, a w przypadku olejowych 2-3 krople. Podczas pierwszych aplikacji produktu z retinolem stosujemy go samodzielnie, aby ocena stanu skóry nie była zakłócona przez zastosowanie innego produktu, natomiast docelowo aplikację retinolu wykańczamy po ok. 30-40 minutach kremem regeneracyjnym/nawilżającym.

Warto tutaj również zaznaczyć. że odpowiednim czasem na kurację retinolem jest jesień/zima kiedy natężenie promieniowania słonecznego jest mniejsze.

 

Ochrona przeciwsłoneczna w kuracji retinolem

Kiedy myślę o kuracji retinolem nieodłączną jego częścią jest ochrona przeciwsłoneczna. Dlaczego? Z racji na drażniące działanie retinolu oraz występowanie łuszczenia się skóry dochodzi do uwrażliwienia na działanie promieniowania UV. To właśnie dlatego aplikujemy go wyłącznie wieczorem. Dlatego nieodłącznym elementem jest stosowanie wysokich filtrów przeciwsłonecznych SPF 50+ wraz z ich reaplikacją w ciągu dnia. Dodatkowo podczas kuracji retinolem pomimo stosowania filtrów przeciwsłonecznych rezygnujemy z ekspozycji na słońce, dlatego jego stosowanie rekomenduje się na okres jesienno zimowy. 

 

 

Z czym łączyć, a czego unikać przy zastosowaniu retinolu

Do wprowadzania innych substancji aktywnych w trakcje kuracji retinolem podchodzimy niezwykle ostrożnie. Dużo zależy od wrażliwości skóry, zbudowanej tolerancji, samego składnika aktywnego oraz częstotliwości i sposobie aplikacji. 

Natomiast są składniki, które wręcz uzupełniają kurację retinolem, są to np.:

  • ceramidy
  • kwas hialuronowy
  • wyciąg z aloesu
  • pantenol
  • roślinne peptydy
  • fosfolipidy
  • witamina E
  • skwalan 
  • olej jojoba, makadamia, arganowy

Najczęstsze wątpliwości co do łączenia retinolu pojawia się do witaminy C, kwasów oraz niacynamidu. 

 

Retinol+niacynamid

Tutaj ważne jest zwrócenie uwagi na stężenie niacynamidu w produkcie, zalecałabym wybierać takie, które nie przekraczają 5%, ponieważ wyższe stężenia mogą wywołać mocne podrażnienie skóry. Przy zastosowaniu obu produktów naprzemiennie tj. niacynamid w jednym dniu, a retinol w innym, działamy na wzmocnienie bariery hydrolipidowej, zmniejszenie skutków ubocznych budowania tolerancji, redukcję przebarwień, regulację wydzielania sebum oraz zmniejszenia zmian trądzikowych. Nie polecałabym łączenia retinolu z niacynamidem w jednej aplikacji podczas budowania tolerancji, natomiast może to być dobre rozwiązanie dla osób, które tę tolerancję mają zbudowaną , nie chcą przejść na wyższe stężenie retinolu, natomiast chcą podbić jego działanie. W tym przypadku zalecam ostrożność i dokładną obserwację skóry oraz stopniowe wprowadzanie niacynamidu. 

 

Retinol + witamina C

To połączenie jest doskonałym duetem przeciwstarzeniowym i skutecznie rozjaśniającym przebarwienia, pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy do siebie produkty. Istnieją na rynku produkty, które łączą w sobie te dwa składniki i jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ  są one odpowiednio zrównoważone oraz w odpowiedniej formie. Natomiast dla osób, które chcą te składniki stosować osobno najlepszym rozwiązaniem będzie aplikacja witaminy C rano, a retinol stosować wieczorem. Szczególną ostrożność, należy zwrócić na produkty z witaminą C o niskim pH oraz te z czystym kwasem askorbinowym z uwagi na ich dodatkowy potencjał drażniący. Zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem będą produkty z tetraizopalmitynianem askorbylu lub etylową formą witaminy C.

 

 

Retinol+kwasy

Tutaj zaznaczę, że nie jest to połączenie dla każdego! Takie połączenie rekomenduję tylko dla osób, które dobrze znają swoją skórę i zwracają szczególną uwagę na ostrożność oraz poprawność aplikacji. Najważniejszą zasadą jest to, że nie łączymy kwasów z retinolem podczas jednej aplikacji oraz kwasy wprowadzamy tylko po zbudowaniu pełnej tolerancji. Takie połączenie najlepiej skonsultować ze swoim kosmetologiem, który dobierze odpowiednie produkty oraz będzie kontrolował efekty tej kuracji.

 

Przeciwwskazania do stosowania retinolu

Z racji tego, że retinol jest mocnym składnikiem aktywnym, który przenika do głębszych warstw skóry występuje kilka przeciwwskazań do jego stosowania. 

  • ciąża
  • karmienie piersią
  • podrażniony naskórek z ranami
  • częsta ekspozycja na promieniowanie UV
  • stosowanie kosmetyków z kwasami
  • kuracja dermatologiczna izotretynoiną
  • liczne znamiona barwnikowe o obrębie twarzy 
  • choroby skóry typu AZS, łuszczyca 
  • intensywne zabiegi w gabinecie kosmetycznym (tutaj trzymać się ścisłych zaleceń zabiegowca)

A co ze skórą wrażliwą i naczyniową? Wbrew pozorom nie jest to jednoznaczne przeciwwskazanie do stosowania retinolu. Poprzez zastosowanie niskiego stężenia oraz zachowanie szczególnej ostrożności w przestrzeganiu zasad prawidłowego stosowania możemy zadziałać stymulująco na skórę co przyczyni się do jej wzmocnienia i „pogrubienia”, dzięki czemu może ona stać się bardziej odporna, a naczynka mniej widoczne.

 

Dziękuję, że jesteś.

Katarzyna Górajewska-Sitek

Recommended Posts

Leave a Comment