Kwasy w pielęgnacji domowej

Jeden z bardziej popularnych tematów w ostatnim czasie, nie tylko wśród klientów salonów kosmetycznych, ale również osób które chcą wprowadzić kwasy do codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

Zatem czy sięgać po kwasy w pielęgnacji domowej? Oczywiście, że tak. Natomiast z rozwagą. 

Kosmetyki do pielęgnacji domowej mają dostosowane stężenie kwasu, które jest bezpieczne do stosowania w zaciszu domowym, natomiast niezwykle istotne jest przestrzeganie zaleceń producenta co do stosowania tego produktu. 

Kolejnym aspektem jest połączenie składników aktywnych wraz z kwasami, to właśnie tutaj rozpoczynają się schody. Są składniki które wręcz się uzupełniają np. kwasy AHA/BHA z ceramidami czy skwalenem, ale są również takie których kategorycznie nie powinniśmy łączyć np.  retinoidy z kwasami AHA/BHA.

 

 

Mówiąc, że nie powinniśmy kategorycznie tych składników łączyć mam na myśli łączenia ich podczas jednej pielęgnacji np. porannej czy wieczornej. Wiele tutaj zależy od kondycji Waszej skóry, od jej tolerancji na składniki aktywne, rodzaju cery oraz stylu życia. Dlatego układanie pielęgnacji domowej z wykorzystaniem kwasów nigdy nie będzie zero jedynkowe i jak również nie ma złotego środka dla każdego. W gabinecie zawsze powtarzam, że to co sprawdziło się u Twojej przyjaciółki Tobie może zaszkodzić. Zastosowanie nieodpowiednio dobranych składników aktywnych, w tym kwasów, może doprowadzić do uwrażliwienia skóry, zaostrzenia zmian trądzikowych czy pogłębienie przebarwień.

Dlatego zawsze zachęcam do komponowania pielęgnacji domowej ze specjalistą w tej dziedzinie czyli kosmetologiem. 

W jakich preparatach znajdziesz kwasy do stosowania w domu?

  • Zacznijmy już od oczyszczania skóry czyli wszelkiego rodzaju preparaty do mycia skóry twarzy. W preparatach przeznaczonych dla skór trądzikowych znajdziecie np. kwas salicylowy, kwas azelainowy, czy pirogronowy, dla skór wrażliwych kwas laktobionowy, dla skór z przebarwieniami znajdziecie np. połączenie kwasu migdałowego z azeloglicyną, natomiast dla skór dojrzałych z kwasem glikolowym. Produkty myjące z dodatkiem kwasów już na etapie oczyszczania aktywnie przygotowują skórę na kolejne etapy pielęgnacji. 
  • Peeling to produkt którego nie stosujemy na co dzień, ale warto go wprowadzić do regularnej pielęgnacji skóry. Peelingi na bazie kwasów doskonale złuszczają naskórek oraz w sposób skuteczny wpływają na poprawę kondycji skóry. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które są mieszankami kwasów, bądź kwasów z enzymami. Przy stosowaniu tego typu produktów należy zwrócić uwagę z jakimi kwasami mamy do czynienia i odpowiednio dobrać produkt do potrzeb skóry. Dodatkowo przy peelingach kwasowych zawsze pamiętaj o fotoprotekcji.

 

 

  • Kolejnym produktem są toniki i tutaj różnorodność składników aktywnych jest ogromna zaczynając od kwasu  azjatykowegom, który silnie nawilża skórę, kwasu huminowego, który zwęża pory czy kwasu gentyzynowego wykazującego działanie rozjaśniające przebarwienia. Toniki bardzo często są bagatelizowane w pielęgnacji domowej, a szkoda bo odpowiednio dobrane mogą działać jak płyny terapeutyczne i już w sposób zauważalny wpływać na kondycję skóry. 
  • Rozwinięciem podstawowej pielęgnacji skóry twarzy jest serum, jest to produkt o największej koncentracji składników aktywnych, dlatego to właśnie przy tym produkcie należy zwrócić szczególną uwagę przy jego wyborze. Pamiętaj żeby nie łączyć różnych serów ze składnikami aktywnymi, w tym z kwasami, ponieważ może dojść do podrażnienia skóry oraz naruszenia bariery ochronnej.  Dodatkowo przy tych produktach zawsze pamiętaj o fotoprotekcji.
  • Kremy jako zakończenie pielęgnacji skóry pełnią nie tylko funkcję nawilżającą oraz ochronną, mogą być również aktywnym etapem pielęgnacji. Bardzo często takie kremy świetnie sprawdzą się jako pielęgnacja wieczorna. 

 

 

W pielęgnacji skóry ważna jest równowaga, dlatego są dwa bardzo ważne aspekty przy stosowaniu kwasów,  a mianowicie odbudowa bariery hydrolipidowej oraz ochrona przeciwsłoneczna. 

I tak, owszem ochrona przeciwsłoneczna jest obowiązkowa przez cały rok, natomiast przy stosowaniu kwasów w swojej pielęgnacji należy zwrócić na to szczególną uwagę. Dlaczego? Ponieważ poszczególne kwasy np. salicylowy, mlekowy czy glikolowy wykazują działanie fotouczulające, a co za tym idzie mogą przyczyniać się do powstawania przebarwień. 

Co do odbudowy bariery hydrolipidowej istotne jest, aby podczas używania kwasów złuszczających zadbać o regenerację oraz odżywienie skóry. Kremy które polecam do odbudowy bariery hydrolipidowej w swoim składzie mają ceramidy, lipidy, skwalen, NMF czy mocznik. 

 

Tak jak zaznaczyłam na początku, to czy stosowanie kwasów w pielęgnacji domowej jest odpowiednie dla Twojej skóry zależy od wielu czynników:

  • od rodzaju kwasu
  • od rodzaju produktu
  • od kondycji Twojej skóry
  • od stosowania innych składników aktywnych w pielęgnacji

 

Dlatego jeśli nie masz pewności jak skomponować swoją pielęgnację domową wybierz się do specjalisty, który Ci w tym pomoże.

 

Dziękuję, że jesteś.

Katarzyna Górajewska-Sitek

Recommended Posts

Leave a Comment